Markaların sosyal medya pazarlamasına ayırdıkları bütçe her geçen gün yükseliyor. Ancak bazı markalar, hatalı pazarlama stratejisi sebebiyle gereksiz yere bütçe harcıyorlar. Bu hataların en başında da yanlış sosyal medya mecralarının seçilmesi geliyor. Bu yazımızda, markaların hedefleri doğrultusunda hangi sosyal medya ağlarını kullanmaları gerektiğini kaleme aldık.

Markam İçin Hangi Sosyal Medya Ağlarını Kullanmalıyım?

Facebook, Instagram, Linkedin, Twitter, Youtube, Snapchat, Pinterest ve daha pek çoğu… Sosyal medyayı etkili kullanabilmenin yolu doğru mecralarda doğru mesajı vermekten geçiyor. Öncelikle her sosyal medya mecrasının kullanıcısının farklı olduğunu bilmeli, buna uygun içerik üretmelisiniz. Digital pazarlamadan etkili dönüş alamıyorsanız sebebi her mecra için aynı içeriği oluşturmanız olabilir. Burada atladığınız nokta, sosyal medya ağlarındaki kullanıcı profillerinin aynı olmamasıdır. Örneğin, Facebook ve İnstagram kullanan kitle farklıdır ve bu sebeple bu kitlenin markalardan beklentileri de farklı olacaktır.

Markanızın hedef kitlesi neredeyse sizde orada olun

Sosyal medyada hedef kitleniz neredeyse, orada olmalı ve onlara seslenmelisiniz. Örneğin, e-ticaretle uğraşıyorsanız Instagram’ı mutlaka kullanmalı ve bu mecrada hedef kitlenize yönelik etkileyici kampanyalar oluşturmalısınız. Markanız için tanıtıcı ve fayda sağlayıcı video içerikler üretiyorsanız Youtube’da var olmalısınız. Bunun gibi hedefe yönelik size fayda sağlayacak mecraları seçin. İlgilenmeyeceğiniz, oraya özgü içerik üretmeyeceğiniz mecralarda yer almamanız daha iyi olacaktır. Çünkü bir markanın sosyal medya’da hesabının olmamasından daha kötü bir şey varsa o da ilgilenilmeyen, boş bir hesabının olmasıdır.

Şirketin büyüklüğü ve işleyişine göre seçim yapın

Markanız için ideal dijital mecra seçerken şirketin büyüklüğüne odaklanın. Büyüklüğün yanı sıra şirketin hangi pazarda yer aldığı da önemli. Örneğin Digital kure (firmadan müşteriye) bir şirketseniz Facebook ve Instagram ideal olacaktır. B2B (firmadan firmaya) bir şirketseniz Linkedin’i kullanmanızda fayda var..