Web site yenileme işlemi yapmadan önce bilinmesi gerekenleri bu yazımızda sizlere aktaracağız ve sizlerde bu yazıyı okuduktan sonra hem zamandan, hem paradan kazanç sağlayacaksınız.. Gün geçtikçe teknoloji ilerledikçe artık web siteleri yenilenir oldu ve sürekli güncellemeler yapılması ihtiyacı doğdu. Belki de zamanında çok büyük yenilik olarak görüp web sitenize yaptırdığınız animasyon hatta flash videolar artık demode olmaya başladı. Bizlerde bunun farkında olarak web sitesini yeniletmek isteyecekler için bir rehber hazırladık.

  • Öncelikle Web Sitesinizi Yenilerken Yeni Web Sitenizden Ne Beklediğinizi Net Bir Şekilde Belirleyin

Web sitesinde yapılacak olan yenileme işlemi sizin isteğinize göre büyük yada küçük olabilir. Bu değişiklikler bazen yazı olabilir bazense örneğin çevrimiçi sipariş alabilecek bir duruma yöneltmektir.

Neye ihtiyaç duyulduğunu neyin gerekli olduğunun bir önemi yoktur unutmayın yapacağınız her yenilik işletmenizin satış rakamlarına ve mevcut müşteri potansiyeline doğrudan etki edecektir. Web sitelerinizi yenileme kararı alırken eş evreli çalışmaktan korkmayın. Bir çok web tasarımına sahip kişiler bu şekilde yollarına devam etmektedirler. Çünkü örneğin arama motorlarında sıralamanız kötüyse bunun sebebi web siteleriniz eski olduğu için içeriklerinin yeterince zengin olmamasıdır. İçerikleri zengin ve etiketleri doğru kullanılmış bir web sitesi daima daha değerlidir ve arama motorları bu siteleri öne çıkartmak isterler. Aynı zamanda müşteriler web siteleri içerisinde tartışabileceği, fikir alışverişi yapabileceği yada sorular sorabileceği forumların olmasını da isterler. Bu şekilde bir yenileme işlemi yapmak istediğiniz zaman bunu iki aşamalı olarak yapabilirsiniz. Öncelikle web sitenizi son arama motoru optimizasyonuna uygun olarak gerekli tekniklerle güncellemelisiniz. Bu işlemden sonra arama motorları web sayfalarınızın içeriklerini yeniden oluşturacaktır. Bundan sonra da dediğimiz gibi kullanıcı forumları oluşturabilir sayfalarınızı istediğiniz şekilde güncelleyebilirsiniz..

  • Web Tasarım Firmanızı Seçerken Akılcı Davranın

Tabii ki web sitenizi yenileme kararı aldığınız da ilk önce seçmeniz gereken web tasarım firmasına doğru araştırmalar sonucu karar vermenizdir. Bu yapacağınız değişiklikte ki en önemli adım doğru bir web tasarım firması seçmektir. Çünkü büyük firmalar da bazen bu tür işleri dışarıdan başka kişileri devrederler. Doğru web tasarım firmasını seçtiğinize emin olmanız sizin faydanıza olacaktır. Sizler gibi çoğu web sitesi sahibi zamanı geldikçe web sitelerini yenileme kararı aldıklarında kendileriyle aynı sektörde olan kişilerin sitelerini referans olarak görmek isterler. Kesinlikle referans bölümü geniş olan firmaları seçmeniz her zaman daha iyi bir tercih olacaktır.. Çünkü bazen tek bir işkoluna odaklanan firmalar başka sektörde ki firmaların işini aldığı zaman sıkıntılar çekebiliyorlar.. Hangi firmayı seçerseniz seçin kesinlikle portfolyolarını inceleyin. Portfolyolarının detayına indiğiniz de firmaların kalitesini anlayabilirsiniz.

  • Bilgisayar Oyunlarındaki Görsel Etkilere Aldanmayın

Teknolojide ki gelişmeleri takip etmek, en iyi yazılımların neler olduğunu, en iyi eklentileri, trendleri, tasarım fikirlerini takip etmek biz web tasarım firmalarının görevidir. Biz yaptığımız bir çok projenin sonunda kendimize şu soruyu sorarız. Bu proje müşterinin istediği şekilde sonuçlandı mı. Çünkü müşterinin istediği yenileme kararı ile bizim yaptığımız yenileme işlemi birbiriyle aynı mı değil mi soruları olumlu sonuçlandırılmalıdır. Örneğin durağan bir web sitesinde değişik özellikler ekleme şansı verdiği için biz Flash kullanılmasının iyi olacağı kararındayız fakat Flash sadece düzgün kullanıldığı zaman ve web sitemizle uyumlu şekilde kullanıldığı zaman işe yarayacaktır. Animasyon ve video yada seslerin bazen işe yaramayacağını da bilmeniz de fayda var.

  • Bu Değişiklik Kararını Ne İçin Verdiğinizi Unutmayın

Web sitenizi yenileme kararı aldınız çünkü müşterilerinize yenilikleri takip ettiğinizi göstererek satışlarınızı arttırmayı ve müşteri portföyünüzü genişletmeyi istiyorsunuz.

Eğer yapacağınız yeni web site değişikliğinizin tek bir özelliği bile yukarıda ki amacımıza hizmet etmezse bu yenileme kararını neden aldığımız konusunu yeniden düşünmek zorunda kalırız. Ara ara web sitelerinde yüzeysel olarak revizeler yapılmakta fakat bunlar yeterli değildir. Bizim yapacağımız yenilikle web sitemizde köklü bir değişiklik yapılacaktır yani sayfalarımız tamamen yeniden tasarlanıp yeniden kodlanacaktır. Eğer bu yenileme kararı firmanız için bir kazanç sağlayacak nitelikte olmazsa kar etmekten çok zarar etmenize yol açabilir. Web sitenizi yeniden tasarlarken firmanızın fikirlerini ve vizyonunu dikkate almalı dikkat çekici bir tasarım yaptırarak kitlemizin hafızasında yer edinmemiz gerekiyor.