Artık Web Siteleri olmadan yapamayacağımız bir çağda yaşıyoruz. İnternetin gelişmesiyle, neredeyse tüm servislerin çevrimici olarak bir Websitesi aracılığıyla da erişilebilir olması gerekir. Doğru bir Web Tasarım Ajansı ile, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimici olarak düzgün bir şekilde sunabilir ve Hedef kitlenizi global olarak genişletebilirsiniz.

Bu Web Tasarım konusunda Web Tasarım hakkında araştırmalarım ve kendi düşüncemlerim hakkında yazacağım. Aşağıdaki konulara değinmeye çalışıcağım:

 • Web Tasarım ve bir Web Sitesine sahip olmak ne kadar önemlidir?
 • Web sitenizi Webeditörler ile kendi başınıza mı oluşturmalısınız yoksa bir Web Ajansı tarafından mı oluşturulmalısınız?
 • Web sitesini kendiniz oluştururken veya bir Web Ajansı tarafından oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulundurmanız gerekir.
 • Freelancer nedir ve Freelancerlara güvenilir mi?
 • Zürih’teki Web Tasarım Ajansları

Bir Web Sitesine sahip olmanın önemi

Web sitesi, Şirketinizin veya Sizin Online Kartvizitidir. Web siteleri hayatımızın bir parçası haline geldi ve onlarsız hayat hayal edilemez.
En büyük avantajlardan biri, bir Web Sitesinin çalışma saatlerinin olmamasıdır. Yani Web Sitesi 7 gün 24 saat ziyaretçileriniz için erişime açıktır.Hepsiburada, Amazon, Aliexpress veya Ebay gibi şirketler, fiziksel bir mağazası olmadan her yıl rekor kârlar elde ediyor. Her şey çevrimiçi olarak ve Web Sitelerinin üzerinde halledilir.

Dünya artık Web sitelere alıştı ve her şeyi çevrimiçi yapma özgürlüğünün tadını çıkarıyor. Statista‘ya göre internette 1,5 milyardan fazla web sitesi var. Sadece bakımlı ve tamamen işlevsel bir Web Sitesi işletmenize artan kâr getirecektir.

İsviçre’nin İstatistik Bakanlığına göre (Bundesamt für Statistik)’e göre İsviçre’deki tüzel kişilerin %30’unun ve firmaların %70’inin bir Web Sitesi veya Blogu var.
Ancak, bu Web Sitelerinin yarısı güncel değil veya düzgün çalışmıyor. Google Safe Browsing‘e göre, saldırıya uğramış web sitelerinin sayısı her yıl artmaktadır. 2017 yılında, bir önceki yıla göre %32 daha fazla web sitesi saldırıya uğramıştır.
Bu kadar çok web sitesinin saldırıya uğramasının en yaygın nedenleri ise;

 • Eskimiş Sistem. Web siteleri her zaman korunmalı ve güncellemeleri yapılmalıdır. Yoksa gelişen teknoloji sizin Web Sitenize bir tehdit unsuru olabilir.
 • Yanlış/Kötü kodlama
 • Üçüncü taraf kodları veya eklentiler. Web Tasarım Ajansları çoğu zaman daha kolay olduğu için üçüncü tarafların (Plug-ins) uygulamalarını kullanır. Teknolojilerin gelişmesiyle, bağımlı eklentilerin uyumluluğu da kontrol edilmelidir. Çoğu zaman bu nokta unutulur ve uyumsuzluk nedeniyle bir Web Sitesi saldıralara açık hale gelir.

Google’ın resmi sitesinde listelenen diğer önemli nedenler: Top ways websites get hacked by spammers.

Örnek: Turistler sizin Şehrinizde. Örnek olarak Zürihte diyelim.

2018 yılında 6,286,910 turist Zürih Kantonu‘nu ziyaret etti. Turistler neredeyse her şeyi Google’da ararlar. Varsayalım siz İsviçre Zürihtesiniz ve canınız İsviçre Fondüsü çekti. İlk yapacağınız iş bir Arama Motoru açmak (en kolayı Google) ve aramak: ‘Zürih Fondue Restaurant’. Google size Harita üzerinde size en yakın Fondue sunan Restauranları gösterecektir.

Fakat o Google Listesinde olmak için sizin çok iyi bir Web Sitesine sahip olamanız gerekiyor. Arama Motoru Optimize Edilmiş bakımlı bir Web siteniz varsa, Web siteniz Google Haritasında (Bunun için önce kayıt gereklidir) veya Google Arama listesinde görünür. Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılan SEO ne kadar iyi ayarlanırsa, Web Sitesiniz da Arama Motorunun sonuç sayfasında o kadar yukarıda görünecektir.

Profesyonel olarak bir Web Tasarım Firmasından oluşturulmuş bir Web Siteniz varsa, rakiplerinize karşı Online daha büyük bir avantajınız vardır.

Web Sitenizi kendiniz mi yoksa bir Web Tasarım Ajansı mı oluşturmalı?

Kısaca söylemek gerekirse: Web Sitesi Uzmanlar tarafından oluşturulmalıdır.Neden mi? Okumaya devam ediniz:

Günümüzde Web Siteleri, Web Site Editörleri Jimdo, Squarespace vb. veya Web Sitesi Programları Adobe Muse v.b. ile kolayca oluşturulabiliyor. Fakat bir Web Sitesini oluşturmak için uyulması gereken bazı kurallar vardır:

 

 

Web Sitesi oluşturma Yönergeleri:

Web Sitesi bu yönergelerle oluşturulduğunda, Web Sitesi rakiplerine karşı kendini üst seviyede tutar ve işletmeye artan satışlar getirir.

Web Site Editörlerinin Avantajları/Dezavantajları

Web Sitesi Editörleri ile herhangi bir programlama bilgisi olmadan kolayca bir Web sitesi oluşturabilirsiniz. Web Sitesi Editörlerinin üreticileri, genellikle Web Sitenizi birkaç tıklamayla tamamlayabileceğiniz Tasarım Şablonları da sunar.

Ancak her kolaylığın bir sınırı vardır. Web Sitesini daha kolay ve hızlı bir şekilde oluşturabilirsiniz, fakat sadece size verilen sınırlı Fonksiyonlar ile. Yani Web Sitenizin rakiplerinizden farklı olmasını istiyorsanız, Web Site Editörünü kullanımı hakkında bir kez daha düşünmelisiniz.

 

Wix, Jimdo, Squarespace gibi Web Site Editörleri’nin Avantajları:

 • Kolay kurulum
 • Daha az pahalı (sadece temel fonksiyonlar için) örn. Jimdo’daki Sınırsız Paket aylık 60 Euro’ya mal oluyor.

Wix, Jimdo, Squarespace gibi Web Site Editörleri’nin Dezavantajları:

 • Kişisel Verileriniz başka Serverlarda depolanır
 • Fonksiyonlar ya sınırlıdır, yada ekstra ücrete tabiidir.
 • Web Siteni siz oluşturmalısınız, yani sizin yaratıcılığınıza kalmış.
 • Şirketler için uygun değil

Responsive Web Sitesi nedir?

Responsive Tasarım, Web Sitesinin görünürlüğünün Ekran Boyutuna veya cihaza göre değişmesidir. Örnek olarak; Web Sitenizin Menüsü büyük Ekranlarda uzun, küçük Ekranlarda sıkışık görünür. Responsive Tasarım Web Sitenizin kullanıcı dostu olmasını sağlar. Aşağıdaki Pencereyi sağ alt köşesinden küçültürseniz değişikliği göreceksiniz.

İsviçre’nin İstatistik Bakanlığına göre (Bundesamt für Statistik)’e göre İsviçreliler aşağıdaki cihazlarla internette geziniyorlar:

PC/Mac: 42%

Laptop: 71%

Tablet: 52%

Akilli Telefon: 85%

Nüfusun% 85’i Akıllı Telefonlarla Web Sitelerini ziyaret ediyor. Yukarıdaki rakamları göz önüne alırsak, bir Web Sitesinin Responsive olmasının zorunluluk olduğunu söyleyebiliriz.

Freelancer ve Web Tasarım Ajansı

Freelancerlar çoğunlukla belirli sektörlerde serbest çalışanlardır. Bizim durumumuzda, Freelancerlar Web Tasarımları oluştururlar. Freelancerlar genellikle B2B ilkesiyle çalışır (işletmeler arası, yani bir şirket için çalışırlar). Freelancerlar ayrıca doğrudan müşterilere hizmet sunarlar. Şimdi soru, Web Tasarım alanında çalışan Freelancerlara güvenip güvenemeyeceğimizdir. Aşağıdaki karşılaştırma Tablosu kararınızı kolaylaştırabilir:

Freelancer Webdesign Agency
Maliyet Düşük-Pahalı Orta-Pahalı
Hizmet Tekil kişi Birçok kişi
Destek (kritik) Sınırlı Garantili

Freelancerlar genellikle çok yönlü profesyonellerdir. Çoğu freelancer kariyerlerine hemen başlamaz, önce biraz deneyim kazanır ve sonra tek başına çalışmaya başlar. Ancak profesyonel bir Freelancer bulmak çok zor. Uygun bir Web Ajansı bulmak, bir Freelancer bulmaktan çok daha kolaydır.

Zürih’te Web Tasarım Ajansları

Bir Girişim Şirketiyseniz, bir KOBİ veya Özel Girişimcizseniz, bir web sitesi Ürün veya Hizmetlerinizin reklamını yapmanın en iyi yoludur. Hedef grubunuza yalnızca Responsive ve Kusursuz bir Web Sitesi ile hitap edebilirsiniz.

Web Siteniz için bir Web Tasarım Ajansı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 • Web Tasarım Ajansının kendi Web Sitesi en iyi referanstır. Unutmayın Girişimci Web Tasarım Ajanslarına şans vermek iyi bir fikir olabilir.
 • Fiyat/Performans Oranı. Bu konuda çeşitli Web Tasarım Ajanslarından teklif almalısınız.
 • Teknik Destek (Kritik). Destek olamazsa olmazdır.
 • SSL Sertifikası. Web Sitesinin geçerli bir SSL Sertifikası ile güvenli olmalıdır. Aksi takdirde müşterileriniz Web Sitesinin güvensiz olduğu konusunda can sıkıcı bazı hata mesajları alır.
 • Responsive Tasarım. Web sitesi mutlaka Responsive olmalıdır.
 • Web Editörü. Web Sitesinizi her an düzenleyebilmeniz gerekir. Web Sitedeki bir fotoğrafı değiştirmek veya metin girmek istiyorsanız, fotoğrafı kendiniz düzenleyebilmeniz gerekir.
 • Erişilebilirlik. Web Siteniz erişilebilir olmalıdır.
 • Yukarıdaki yönergeler garanti edilmelidir. Web sitesinin bu yönergelere göre yapılıp yapılmadığını Web Tasarım Ajansına sorulmalıdır.

Zürih WebRitter Web Tasarım Ajansı (öneri)

WebRitter, All in One Webdesign Agency in Zürich.

Her şeyden önce bu sponsorlu bir makale değil 🙂 Ben de kısmen WebRitter Web Tasarım Ajansı için çalışıyorum. WebRitter Web Ajansı, ben dahil profesyonellerden ve öğrencilerden oluşur. Şimdiye kadar, WebRitter çalışanları çok sayıda B2B Projeler için çalışmıştır. WebRitter Web Ajansı sayfasından kısa bir profil:

Webritter, Zürih’te bir Web Tasarım Ajansıdır. WebRitter’ın Odağı, benzersiz bir kullanıcı deneyimine sahip bireysel Web Siteleri ve Kurumsal Tasarımlar oluşturmaktır. WebRitter Web Sitelerin içeriklerini ve E-Maillerini kendi Serverlarında barındırır ve Alan Adı sunar.

WebRitter

Web Tasarım Firması, Zürih/İsviçre