Bir web tasarımı ihtiyacınız oluştu bir tasarımcı ile görüştünüz fakat tasarımcının söylediği terimlerin hiç birisinin ne anlama geldiğini bilmiyorsunuz ve bu konulara uzak olduğunuz için alacağınız hizmetin kötü olabilme durumunu düşünüyorsunuz. Şimdi sizlere web tasarımda kullanılan terimlerden ve anlamlarından bahsedeceğiz.

Domain

Domain (alan adı) bir web sitesinin ismi olarak açıklanabilir. İnternet siteleri IP adresleri üzerinden ulaşılabilir olurlar ve ip adresleri üzerinde bir çok web sitesi barınabilir. IP adreslerinin ezberlenmesi zor olacağından dolayı web siteleri için domain adresleri kullanılır.

Örnek domain adresleri ;
digitalkure.com
kurekod.com
sitepaketi.net

Hosting

İnternet sitenizin tüm her yerden ulaşılabilir olması için bir web sunucusu üzerinde barındırılıyor olması gerekmektedir. Bu web sunucusunda sitenizi barındırmanız için size ayrılan alana da hosting denir. Örnek vermek gerekirse prefabrik bir eviniz ve bunu kurabilmeniz için gereken arsaya hosting diyebiliriz. Hostingler büyük sunucu şirketlerinden kiralanıp kullanılmaktadır.

SEO

Web sitenizin arama motorlarıyla uyumlu olarak çalışabilmesi ve arama motorlarında üst sıralarda çıkmanız son derece önemli bir konudur. Arama sonuçlarında web sitenizin üst sıralarda çıkması web siteniz de yapılan seo çalışmasıyla doğru orantılıdır. Hedefiniz üst sıraları elde etmekse seo çalışmalarına kesinlikle önem vermelisiniz.

Bandwidth

Bandwidth, Türkçe karşılığı bant genişliği olan ve kullanıldığı sistemin çalıştığı frekans aralığının büyüklüğünü ifade eden bir terimdir. Kısacası bandwidth web sitenizin anlık olarak veya toplam olarak belirlenmiş harcama yapabileceğiniz data transfer limitini gösterir.

Backup

Backup Türkçe’de yedeklemek anlamına gelmektedir. Sunucu firmaları herhangi bir yazılımsal veya donanımsal aksaklıkta sunucu içerisinde barındırılan dosyalara, veri tabanlarına olası bir zarar gelmesi durumunda tekrar dosyaları onarma işlemi yapmak için belirli aralıklarda harddisklerin yedeklerini alırlar buna backup işlemi denir.