WordPress, yazdığımız yazıları ve sayfaları kategorilere ve etiketlere ayırmamıza izin veren bir yapıdır. Bu özellik, içeriklerinizi konulara göre ayırmanızı ve ziyaretçilerin sayfalarınız da aradığı içeriği bulmalarını kolaylaştırır. Doğru kategori ve etiket kullanımı, arama motorlarının web sitenizin yapısını ve içeriğini anlamasına da kolaylık sağlar. Yeni başlayan wordpress kullanıcıları genelde kategorileri ve etiketleri her zaman en doğru şekilde nasıl kullanacaklarını bilmezler ve yanlış kullanım yaparlar. Bu yanlış kullanım da peşi sıra birçok problem doğurabilir. Bu yazımız da kategori ve etiket kullanımı konusunda yapılması gerekenleri ele alıyoruz.

WordPress Kategoriler Ne İşe Yarar?

Kategoriler, yazı ve sayfalarımızın gruplandırılması içindir. Mesela siteniz bir kitap olsaydı, kategorileriniz içindekiler sayfası olurdu. Örneğin, kişisel bir blogda müzik, yemek, seyahat, kitap gibi kategorilere sahip olabilirsiniz. Kategoriler hiyerarşiktir, bu özelliği sayesinde her kategoriye alt kategoriler ekleyebilirsiniz.

WordPress Etiketler Ne İşe Yarar?

Etiketler ise tek bir yayının içeriğini tanımlayan daha spesifik anahtar kelimelerdir. Örneğin, otomobil kategorisi altında yayınlanan bir blog yazısında, farklı otomobil markaları kullanarak etiketler oluşturabilirsiniz. Bunları bir araba rehberinin dizinler bölümü olarak da düşünebilirsiniz.

Kategori ve Etiketlerin Doğru Kullanımı

Kategorilerinizi ve etiklerinizi doğru bir şekilde kullanmalısınız ki web sitenize gelen ziyaretçilerinizin sayfalarınızda aradıklarını bulmalarını kolaylaştırmalısınız. Web sitelerinizi yalnızca arama motorları için değil de ziyaretçileriniz için optimize etmelisiniz ve böylelikle google’ın en çok önem verdiği konulardan birisi olan kullanıcı deneyimi için de web sitenize faydanız olacaktır. Doğru etiket ve kategori kullanımı kullanıcı deneyimi açısından size büyük fayda sağlayacaktır. Arama motorlarında web sitelerinizi anlamlandırmak ve indexlenmeyi kolaylaştırmak için etiket ve kategori kullanımıza dikkat etmelisiniz.

WordPress etiket kullanımı web sitenizin en çok blog bölümünde veya içerikler ile ilgili metinlerin yer aldığı sayfalarda kullanılır. Etiketler google tarafından sevilen algoritmalar arasına girmektedir..