WordPress sistemlerde hosting hesabınızı değiştirdiğiniz veritabanı import export işlemlerinde sıkça karşılaşılan bir sorunu ele aldığımız bu konumuzda WordPress site taşırken karşılaştığınızı veritabanı hatasını ve çözümünü sizlere ulaştıracağız.

WordPress alt yapılı sitenizi taşıma sırasında aşağıdaki hatalar ile karşılaşıyor olabilirsiniz, özellikle godaddy de barınan siteniz varsa ve godaddy phpmyadmin‘den aldığınız yedeği başka bir hosting’e veya sunucuya yüklerken“#1273 – Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_ci’” ve  #1273 – Unknown collation: ‘utf8mb4_unicode_520_ci’” gibi hatalar ile karşılaşabilirsiniz,  bu hataları nasıl giderebileceğiniz ve databasenizi yeni sunucunuza nasıl yükleyebileceğiniz hakkında bilgiler vereceğiz.

1.Çözüm 

Öncelikle bilmeniz gerekirki bu problem mysql sürümleri arasında oluşan farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Sunucunuz sizin elinizde ise yani hosting değilde vps – vds vs. kullanıyorsanız mysql sürümünüzü güncelleyerek bu problemi doğrudan aşabilirsiniz. utf8mb4_unicode_ci yeni bir kodlama türüdür bu sebeple en güncel mysql sürümünü kullanmanız gerekmektedir.

2.Çözüm

Eğer sunucu elinizde değil ise databesenizde bazı değişiklikler yaparak bu sorunu çözebilirsiniz.
İlk olarak bilgisayarınızda notepad++ editörü bulunmalıdır.

.sql dosyanızı notepad++ aracılığı ile açın.
ctrl + f kombinasyonunu kullanarak arama penceresine ulaşın, açılan arama penceresinde bul sekmesinden değiştir sekmesine geçin ve sırası ile aşağıdaki kodları tümünü değiştir butonunu kullanarak değiştirin.

  1. Aranan :  utf8mb4_unicode_ci  Değiştir : utf8_general_ci  (TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR)
  2. Aranan : utf8mb4_unicode_520_ci Değiştir : utf8_general_ci (TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR)
  3. Aranan : utf8mb4  Değiştir : utf8 (TÜMÜNÜ DEĞİŞTİR)

Bu işlemleri yaptıktan sonra değişiklikleri kayıt edin. sql’nizin yeni sunucuya hatasız olarak yüklendiğini göreceksiniz.

Yukarıdaki adımları dikkatli bir şekilde yaptıysanız problem ile karşılaşmazsınız. Sorun yaşarsanız yorum kısmından yazın sorununuza çözüm bulunmaya çalışılacaktır.