İnternet ortamının en çok kullanılan web sitesi alt yapılarından biri olan WordPress’de şifrenizi unuttuysanız  yapmanız gerekenlerden bir taneside phpmyadmin ile şifre sıfırlama işlemidir. WordPress tabanlı sitelerde admin şifresini sıfırlamanız gerektiği bu gibi durumlarda bunun çok kolay bir yolu şüphesiz phpmyadmin aracılığı ile şifreyi sıfırlamak veya değiştirmektir. Ancak bunun için yine Cpanel veya plesk panel ile erişim sağlayabileceğinzi platforma giriş yapmanız gerekmektedir.

Web Tasarımcıların  sürekli bilgisayar başında oturan kişilerin birde yoğun iş stresi altında olanların sıklıkla yaşayabileceği bir durum bu şifreleri unutmak.. Ne yazıkkı beynimiz bir bilgisayar kadar hafızası iyi değil 🙂  Ancak bu wordpress admin şifreniz ise maalesef biraz zor oluyor. Bu şifreyi sıfırlayabilmek için öncelikle Cpanel’e veya yukarıda dediğim gibi plesk panel aracılığı ile  giriş yapabilmek zorundasınız.Biz bu yazımızda cPanel aracılığı ile phpmyadmin’e bağlanıp oradan wordpress şifre sıfırlama işlemini anlatacağız, fakat siz plesk panel gibi farklı platformlar kullanıyorsanız aynı yolları izleyerek phpmyadmine bağlanmanız gerekecektir.

Gösterdiğimiz yollardan Cpanele giriş yaptıktan sonra;

1.)Databases bölümünün altındaki PhpMyAdmin butonuna tıklayınız. 

2.) PhpMyAdmin girdiğinizde solda istediğiniz site için kullandığınız sitenin veritabanını seçin ve yanındaki + işaretine tıklayın. 

wp_users yazısının üzerine tıklayın. 

3.) Burada user_login yazısının altında kullanıcı adlarınız sıralanacak istediğiniz kullanıcının en solunda ki düzenle butonuna tıklayınız. 

4.) Buradan user_pass yazısının solundaki Değer kısmını $P$BUc0d5J90N41UsEFaKZ3eBTVN9ITzI1 olarak değiştiriniz. 

Şuan wp-admin’de seçtiğiniz kullanıcı adının şifresi digitalkure olarak değiştirildi. Şimdi WordPress Admin paneline giriş yapın ve kullanıcılar bölümünde şifrenizi istediğiniz bir şifre ile değiştiriniz..