Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır ? Bu soruyu kendimize sormamız da öncülük eden nedenlerden birisi şüphesiz web sitelerinin günümüz de dış dünyayla bağlantı kurmakta önemli bir rol oynamasıdır. Hayatımızın bir parçası adete rutin günlerimizin olmazsa olmazları arasında olan internet ve internette kullanılan web siteleri !

Web siteleri firmalar, küçük esnaflar ve hatta kendini dış dünyaya tanıtmak isteyen bireyler tarafından kullanılıyor. Bununla birlikte milyonlarca insana bir tık ile ulaşılması bu büyülü dünyanın cezbedici yönlendiri ile bizi için çekiyor. Peki bir web sitesi nasıl yapılır ? Öncelikle her işte olduğu gibi web sitesi kurma işinde de alanın uzmanlarıyla çalışmak ve iş birliği yapmak gerekmektedir. Web Sitesi’ni bireysel olarak kendinizde hazırlayabilirsiniz. Tabiki bilgi ve donanımınız buna müsait ise. Öncelikle kendiniz yapmanız için html,css gibi standart kodlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. Tabiki bunları bilmek yetmiyor bunun yanı sıra sunucu/hosting bilgilerinizinde yeterli seviyede olması lazım.Web sitesi alanında uzman olan kişi ve firmalar adım adım ilerleyerek size ihtiyaçlarınız doğrultusunda gerekli olan web sitesini kullanıma hazır bir şekilde sizlere teslim ederler. Hem bu sayede gereksiz size çok da faydası olmayan alanlarda vakit harcamanıza gerek kalmaz işiniz ve içerikleriniz ile ilgilenir web sitesinden daha fazla verim elde edersiniz.

Digital Küre Youtube Kanalına Üye Olarak Web Tasarım Derslerimizi İnceleyebilirsiniz.

 

Alan adı/domain satın alma; Web sitesi kurmak için ilk olarak bir alan adı yani domain satın alınır. Alan adı, “.com” veya “.net “şeklinde biten internet adresidir. Bu domain yani alan adı sayesinde Google veya diğer arama motorları sitenizi tanıyacak ve sitenize ulaşmak isteyen insanların sitenizi kolaylıkla bulmasını sağlayacaktır.

Barındırma/hosting hizmeti satın alma; Barındırma yani hosting, web sitesinin internette aktif olarak açılmasını sağlamaktadır. Bu sayede sitenize yüklediğiniz resim, video, müzik ve benzeri şeyleri kullanıcıların hizmetine sunar ayrıca sitenizde ki yüklemeleriniz barındırma yani hosting sayesinde depolanır.

Domain ve hosting’i birbirine bağlama; Domain ve hosting satın aldıktan sonra iki araç birbirine bağlanarak site aktif hale getirilir. Alan adı tanımlandıktan sonra hostingin verdiği sunucu adresi alan adına tanımlanır. Böylece alan adı yönlendirmesi yapılmış olur. Alan adı bağlanan sunucu üzerinden çalışmaya başlar.

Google Dostu Web Sitesi; Peki Google dostu bir web sitesi nasıl yapılır? Burada ki en önemli unsur seo dur yani sitede ki bilgilerin ve görsellerin yararlı ve kullanışlı olması demektir sitenin görüntülenebilir olması için de günlük olarak aktif yönetilmesi gerekmektedir. İçerikler anahtar kelimelerle güçlendirilir. İçerik hangi konuda ise o konunun arama motorlarında taranmasında kullanılan anahtar kelimeler içerir.

  • Anahtar kelimeler bold olarak yazılır.
  • Site kodlaması hatasız olmalıdır.
  • Varsa kodlama hataları düzeltilmelidir.
  • Gereksiz kodlardan kurtulmak sitenin hızlı açılmasını sağlar.
  • Makalelere eklenen linkler en az 1 en fazla 3’ü geçmemelidir.
  • Şirket logosu internet ile uyumlu olmalı, değilse bir tasarımcı ile görüşüp uyumlu hale getirilmelidir.