Çağımızın en gelişmiş ve gelişmeye devam etmekte olan haberleşme ve yayın platformu internette kullanıcı deneyimi tasarımının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Gün geçtikçe daha da olgunlaşan internet aracılığıyla sayfalarımızı ziyaret eden kullanıcıların sayfalarımız da daha uzun süre durması farklı tıklamalar yaparak farklı sayfalarda gezinmesini sağlamak User İnterface(Uİ) tasarımının bir gerekliliğidir. Uİ tasarımımız ne kadar iyiyse ziyaretçileri o kadar uzun süre sayfalarımızda tutabiliriz.

Uzmanlık alanları gerektiren Uİ tasarımı son yıllarda internetin olmazsa olmazları arasında yerini aldı. Profesyonel olarak yapılması gereken bu alanlar özellikle kurumsal şirketlerin sayfalarında büyük öneme sahip olmuştur.

Kullanıcı arayüzü (Uİ) nün yanında birde kullanıcı deneyimi (UX) bulunmaktadır. Bu iki kavram birbirinden farklı olmak üzere ve birbirininin tamamlayıcısı niteliğinde çalışan iki kavramdır.

Uİ ve UX’in Önemi Nedir ?

Sayfalarımızın arayüzlerinin tasarımı olan Uİ, sayfalarımızda ki renklerin, yazıların, butonların hatta boş olanların tasarımı anlamına gelmektedir. İnternet kullanımının artışı arayüz tasarımının öneminin artmasına da neden olmuştur. Ziyaretçilerimizin sayfalarımızda dolaşmaları ve sayfalarda uzun süre kalması ve tekrar sayfalarımızı ziyaret etmeleri Uİ ile mümkündür. Çünkü ziyaretçiler sayfada bulunduğu sürelerde çok fazla sayıda hareket ve tıklama yapıyor bunun sürekliliği için Uİ tasarımı oldukça önemlidir.

UX tasarımı yapmak kullanıcı tarafından büyük öneme sahiptir. Yani bir UX tasarımcısı web sitesinde ziyaretçileri rahat ettirecek, onlar için kullanışlı bir web sitesi haline getirmek için çalışmalıdır. UX tasarımcısı ziyaretçilerin rahat yönlendirilmesini sağlayacak tasarımlar yapmak zorundadır..

Bu nedenle uygulama veya web sitelerinin tasarımı ne kadar keyif verici, heyecanlı olursa ziyaretçilerimizi yönlendirmemiz ve sayfalarımızda tutmamız o kadar kolay olur.